Bugünlerde inşaat sektörü oldukça hareketli. Hem üretilen projeler açısından hem satışlar bakımından, 2015 yılı inşaat sektörü için oldukça iyi başladı. Dövizlerdeki inanılmaz yükselişlere, ekonominin diğer alanlarındaki dalgalanmalara rağmen, inşaat sektörü güzel bir yükseliş trendi yakalamış durumda. İnşaat sektörünün bu şekilde hareketlenmesi, sigorta sektörünün de yüzünü güldürüyor elbette.

İnşaat firmaları bu kadar büyük ve yüksek maliyetli projeler üzerinde çalışırken, riski de gözardı etmiyorlar. Çünkü bir inşaat faaliyetini yürütmek demek, teknik olarak inşaatın yürütülmesinden finansmanına kadar çok sayıda riske de göğüs germek demektir. Bu risklerin daha tehlike doğmadan öngörülmesi, doğru güvencelerin seçilmesi ve doğru teminat limitlerinin tespit edilmesi, riski yönetmekte önemli adımlardır.

Ancak işin doğrusu sigorta da bir maliyet unsurudur ve bunun da kontrol altında tutulması gerekir. Çeşitli sigorta şirketleri, inşaat firmalarına yönelik çeşitli sigorta paketlerine sahiptir. Gerek içerdikleri güvenceler gerekse taşıdıkları klozlar bakımından hepsi birbirine çok benzeyen bu sigorta paketleri arasından doğru seçim yapabilmek için, herbir teklifi detaylı olarak incelemek gerekir.

Bu nedenle bir sigorta teklifinde ilk bakılacak nokta sunduğu güvenceler ve teminat limitleri olmalıdır. Hiç gerek duyulmayacak güvencelerin ayıklanması, risk olarak görülmeyen güvencelerin poliçe kapsamından çıkarılması gerekir. Aynı şekilde poliçe bedelinin de yüksek tutulmasının bir yararı yoktur. Düşük tutulması halinde ise sigortalanan varlıkların güvencesiz kalma tehlikesi doğar.

Sigorta teklifinde dikkat edilmesi gereken bir nokta da, poliçenin kapsam dışı bıraktığı durumların neler olduğudur. Risk doğduğunda sigorta şirketi ile anlaşmazlık yaşamamak adına, bu noktaların anlaşılmış ve kabul edilmiş olması önemlidir.

Bunun yanında sigorta şirketine de inanmak ve güvenmek önemli bir noktadır. Sigorta şirketinin mali gücü yüksek olmalıdır. Hizmet kalitesini kanıtlamış olmalıdır. Ülke genelinde yaygın olmalıdır. Geniş bir müşteri portföyü olmalıdır. Piyasadaki geçmişi uzun olmalıdır. Piyasaya yön veren bir gücü olmalıdır. Bütün bu konular belki bir danışmanlık desteği gerektirebilir.

Bu konuda insaatsigortasi.com.tr web sitesi her zaman yanınızdadır. İnşaat sigortası nasıl yapılır konusunda daha fazla bilgi sahibi olmak isterseniz, ya da bir inşaat sigortası yaptırmak istiyorsanız, insaatsigortasi.com.tr web sitesine başvurmaktan çekinmeyiniz.