İnşaat sigortalarında da, en uygun, yani primi en düşük poliçe arayışı yapılıyorsa, diğer sigorta türlerinde olduğu gibi bu duruma iki açıdan bakmak gerekiyor. Önce ürün özelliklerine bakılmalıdır, sonra da sigorta şirketinin özelliklerine.

Aslında bu iki konu birbirinden çok ayrı konular değildir. Biraz da ters orantılı gibidir. Yani çok iyi, güvenlilir bir sigorta şirketinin ürünleri biraz pahalı olabilir. Çünkü bu sigorta şirketleri kedilerini ispat etmiş, kendilerinden emin, kendilerine güvenen şirketlerdir. Buna karşılık piyasada yer edinmeye çalışan, portföylerini genişletmeye ve kendilerini ispatlamaya çalışan sigorta şirketlerinin ürünleri biraz daha uygun fiyata olabilir ama bu defa ürüne ve sigorta şirketine ne kadar güven duyulacağı tereddüt uyandırabilir.

Bu yüzden en uygun inşaat sigortası derken, sadece fiyat olarak en ucuzu diye anlamamak gerekir. Poliçe uygun bir fiyata olmalıdır ama sigorta şirketinin özellikleri de karar vermede önemli olmalıdır.

Sigorta şirketlerinin ürünlerini talep edilen primler bakımından karşılaştırırken, mümkün olduğunca koşulları eşit tutmak gerekir. Yani aynı güvencelerin alınması ve aynı teminat tutarlarının sağlanması koşulu ile sigorta şirketlerinin verecekleri tekliflerin karşılaştırılması bir anlam taşır. Elbette aynı rakamlar çıkmayacaktır ortaya. Bir kısım sigorta şirketleri bazı indirimler uyguluyor olabilir. Bir kısım sigorta şirketleri başka menfaatler sunuyor olabilir. Bütün bunları bir arada tutarak prim karşılaştırması yapmak doğru olacaktır.

Bu arada önemle hatırlatmak gerekir ki, sigorta şirketleri primi uygun hale getirmek için bazı riskleri kapsam dışına çıkarmış olabilirler. Bu yüzden sadece prime odaklanmak yerine, sigorta sözleşmesinin özel koşullarını da dikkatle okumak yerinde olacaktır.

Şimdi gelelim sigorta şirketlerinin özelliklerine. Sigorta şirketi ne kadar zamandır sektörde faaliyet göstermektedir? Portföy büyüklüğü ne kadardır? Finansal gücü ne boyuttadır? Hasar ödemelerini geciktiriyor mu? Ne kadar sigortalı yanında olabiliyor? Bu soruların cevabı o kadar kolay verilecek cinsten değildir. Bu yüzden belki de bir danışmanlık hizmeti alınması yerinde olacaktır.

En uygun inşaat sigortasının nasıl bulunacağı konusunda daha fazla bilgi sahibi olmak isterseniz, bu arada uygun bir inşaat sigortası yaptırmak istiyorsanız, insaatsigortasi.com.tr web sitesinin deneyimli yöneticileri ve çalışanlarına danışmak için vakit kaybetmeyiniz.