İnşaat firmaları oldukça yüksek maliyetli projeler yapıyorlar. Elbette onlar için maliyet yaratacak her kalem çok önemli. Bu açıdan bakılınca inşaat bütün riskler sigortası yaptırmaktan kaçınamayacaklarına göre, en azından en uygun sigorta poliçesini aramaları çok normaldir.

İnşaat bütün riskler sigortası, yapısı gereğince içinde çok fazla sigorta çeşidi ve güvence barındıran oldukça geniş kapsamlı bir sigorta şeklidir. Güvencelerin sayısı ve teminat limitleri arttıkça poliçe primi de kaçınılmaz olarak yükselmektedir.

Taşıdığı riskler ve kapsam olarak bir inşaat bütün riskler sigortası yaptırılmak istendiğinde poliçenin çok da ucuz olmasına bakılmaması gerekir aslında. Çok pratik anlamda bir poliçe priminin uygun olabilmesi için sigorta şirketlerinin yapacakları ilk iş bazı güvenceleri poliçe kapsamından çıkarmak olacaktır. Sadece prime odaklanan inşaat firmaları ise kolaylıkla bu hususu gözden kaçırabilir ve belki de çok gerekli bir güvence alınmamış olabilir.

İşin doğrusu uygun bir poliçe ararken sadece prime odaklanmamak gerekir. Poliçenin uygun olması, sigorta şirketinin gücü, uzmanlığı ve hizmet kalitesi ile birlikte bir bütün olarak ele alınmalıdır.

Sigorta şirketinin uzun zamandır sektörde faaliyet gösteriyor olması gücünün bir kanıtıdır örneğin. Portföyünün çok büyük olması da bir anlamda bu yılların verdiği güvenle kazanılmış bir durumdur. Sigorta şirketinin semaye gücü, mali yapısı, bilanço büyüklüğü gibi noktalar belki bir uzman desteğinde daha anlamlı verilere dönüşebilir ama bu noktalar da sigorta şirketinin gücünün göstergesidir.

Sigorta şirketinin kaliteli hizmet vermesi, hasar ödemelerini zamanında yapıyor olması, sıkıntılı günlerinde sigortalılarının yanında olabilmesi, belki kişiden kişiye değişen sübjektif değerlendirmeler içerse de yine uzman bir kişinin görüşleri doğrultusunda sigorta şirketinin uygunluğunun bir göstergesi olacaktır.

Bütün bu açıklanan yaklaşımlar yanında talep edilen prim miktarı da zaten sigorta şirketinin bu gücünden kaynaklanan bir yaklaşımla mutlaka uygun olacaktır.

En uygun inşaat all risk sigortası konusunda daha fazla bilgi sahibi olmak isterseniz, bu arada uygun bir inşaat bütün riskler sigortasına sahip olmak isterseniz, insaatsigortasi.com.tr web sitesinin uzman yöneticileri ve çalışanlarına başvurmakta vakit kaybetmeyin.